Test podkładki GekonWeld

Na początku kwietnia miałem przyjemność brać udział w testach podkładki  do druku 3D o nazwie GekonWeld, która jest nowym produktem znanego i cenionego producenta filamentu do drukarek 3D firmy Plaspaw. Z uwagi na brak czasu na napisanie tego wpisu, przebieg testów został opisany najpierw na forum mojreprap.pl wraz z krótkim podsumowaniem. Obecnie mam chwilę więc postaram się opisać dokładniej przebieg i wyniki testu.

Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że jestem osobą dość „podkładko-oporną”, ponieważ podczas swojej przygody z drukiem 3D miałem już okazję używać innych podkładek takich jak Buildtak oraz Gamplate i niestety nie do końca spełniły one moje oczekiwania prostego i przyjemnego druku z ABSu.

Czym jest GekonWeld?

Podkładka GekonWeld jest to płyta polimerowa (?) o wymiarach 20x20cm oraz grubości 1cm, której powierzchnia jest idealnie gładka. Głównym założeniem projektu jest możliwość  druku (w technologii FDM – Fused Deposition Modeling) z takich materiałów jak PLA oraz ABS bez potrzeby stosowania grzanego stołu.

A więc zaczynamy…

Zestaw testowy otrzymałem 8 kwietnia i zawierał:

– podkładkę GekonWeld

– szpachelkę

– filament PLA transparentny zielony*

– filament PLA transparentny niebieski*

– filament ABS lub PC-ABS czerwony*

– filament ABS lub PC-ABS biały*

* filamenty niestety nie były opisane

Sam zestaw startowy był bardzo fajnie zapakowany, ładne pudełko a w nim podkładka w folii bąbelkowej oraz szpachelka, której zadaniem jest pomoc w oderwaniu wydruków od podkładki. Na początku trochę byłem zawiedziony, że nie znalazłem dołączonej do zestawu wydrukowanej instrukcji, jednak po paru dniach okazało się, że jestem „gapa” i nie zwróciłem uwagi na piękną graficzną instrukcję użytkowania podkładki znajdującą się na odwrocie opakowania.

Zdjęcie zestawu poniżej.

IMG_20160408_163420

Jeszcze tego samego dnia płytka powędrowała do drukarki 😉 Aby ją zamocować, konieczne było zakupienie większych klipsów biurowych. W przypadku zwykłej szyby 4mm wystarczyły klipsy 19mm, natomiast tak jak wcześniej wspominałem podkładka GekonWeld ma 10mm grubości, a więc konieczny  był zakup większych klipsów. W moim przypadku wybór padł na klipsy 41mm, ponieważ akurat tylko takie znalazłem w hipermarkecie (inne były za małe). Używanie tak dużych klipsów ma niestety minusy, a konkretniej zmniejsza się dość znacznie pole robocze do około 18x18cm. Moim zdaniem płytka powinna mieć wymiary zbliżone standardowej płyty grzejnej mk2b/mk3 tak aby można było ją łatwiej złapać klipsami (wtedy mogły by być mniejsze klipsy) lub powinna być dokręcana do formatki aluminiowej aby można było ją zamontować zamiast grzałki mk2b.

Na skróty…

  1. Przygotowanie drukarki
  2. Pierwsze podejście (druk z PLA i ABS Premium od DevilDesign)
  3. Drugie podejście (druk z PLA dołączonego do podkładki)
  4. Trzecie podejście (druk z PLA dołączonego do podkładki oraz PLA produkcji Gumaplast)
  5. Czwarte podejście (druk z ABSu dołączonego do zestawu oraz ABS Premium od DD
  6. Piąte podejście (druk z ABS Premium DD, ABSu dołączonego do zestawu oraz PLA od DD)
  7. Podsumowanie testów

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.